Veleblagovnica Samaritaine
Veleblagovnica Samaritaine je ponovno prišla v medijsko pozornost junija 2021. Po 16-letih so jo ponovno odprli. Skupina luksuznih znamk LVMH je odkupila kompleks leta 2001, štiri leta kasneje – 2005, so vse zaprli. Celostna prenova se je začela leta 2015. Želeli so jo otvoriti že 2020 ob 150-letnici ustanovitve, vendar so morali datum zamakniti zaradi epidemije.
Last iste skupine LVMH – Louis Vuitton Moet Hennesy je tudi Fundacija Louis Vuitton v Jardin d’Acclimatation (aklimatacijskem vrtu). Lastnik skupine je najbogatejši Francoz.
Pred zaprtjem so vsi nakupovali tam. Njihov slogan je bil “V Samaritaine se dobi vse“. Od oblačil do žebljev in cene so bile dostopne.
Nakupovalne stavbe se nahajo ob Seni in ulici rue de la Monnaie, kjer je bila nekoč kovnica denarja.
Ustanovitelja Samaritaine
Veleblagovnico Samaritaine sta ustanovila zakonca Cognacq-Jay.
Ernest Cognacq je bil rojen na otoku Ile-de-Ré. Kot prodajalec je začel v bližnjih mestih La Rochelle, Rochefort, in Bordeaux, kasneje še povsod drugod. V Parizu je leta 1869 postavil prodajno stojnico na mostu Pont-Neuf ob črpalki Samaritaine. Posel je šel tako dobro, da je kmalu najel majhno trgovino na ulici Rue de la Monnaie. Poimenoval jo je po črpalki na mostu – La Samaritaine.
Leta 1872 se je poročil Marie-Louise Jay, ki je vodila prodajno ekipo v veleblagovnici le Bon Marché. Sodelovala sta 53 let. Mož je vodil prodajo, žena je prevzela organizacijo trgovine in razvoj prodajnih kolekcij.
Pokupila sta okoliške stavbe in jih preuredila v trgovske prostore. V Samaritaine niso izumili nič novega, uporabljali so pristope, ki so bili že splošno razširjeni. Njihova prednost je bila centralna lokacija s številnimi mimoidočimi.
Njegov moto je bil “Per laborem” – S trudom (je to ustanovil) – Posledično se ga je prijel nadimek père (oče) Laborem.
Pomemben element v oglaševanju je bilo naročanje barvnih plakatov z enostavnimi slogani. Besedila za objavo je pisal Cognacq sam, saj je kot izkušen trgovski potnik obvladal uporabo enostavnih fraz, ki so pustile močan vtis. Naročili so tudi tri dokumentarne oddaje leta 1930 in sodelovali na mnogih sejmih.
Spodaj najdete povezavo do njihovega prodajnega kataloga iz 1916.
Dobrodelna fundacija
Veliko sta vlagala v dobrodelne aktivnosti in zbiranje muzejskih predmetov. Marie-Louise je ustanovila vrtec, porodnišnico, šolo in socialna stanovanja. Predvsem je svojo dobrodelnost usmerila za ženske. Edina stvar, ki jo je ustanovila še za moške, je bil dom upokojencev. Za uslužbence sta poskrbela še z organizacijo športnih in kulturnih društev, varstva otrok, plačano bolniško …
Ernest je bil navdušenec nad umetninami in velik zbiratelj. Zbiral je slike impresionistov in modernih slikarjev, avtomobile in steklenice vina… Predmete s kitajske in japonske, ki so danes izgubljeni. Pariška občina je zavrnila njegov ponujen dar zbirke.
Po ženini smrti se je namesto donacije mestnemu muzeju Petit Palais, odločil odpreti muzej z njunim imenom – Muzej Cognacq-Jay, ki ga je v oporoki prepustil mestu.
Arhitektura
Veleblagovnica Samaritaine kot simbol Art nouveau
Z letom 1885 je nalogo za zasnovo nove stavbe v stilu art nouveau dobil arhitekt Franz Jourdain. Že pred gradnjo je napisal pismo z idejo za veliko trgovsko poslopje pisatelju Emilu Zola, ko je le-ta pisal knjigo Pri ženski sreči (Au bonheur des dames), ki je drugače postavljena v starejšo veleblagovnico Le Bon Marché.
Ključni del na novi art noveau stavbi je steklena streha na železnem ogrodju. Tako je omogočil, da zelo osvetljena notranjost privabi čim več vseh vrst ljudi, ki naj ostanejo notri čim dlje. Poleg steklene strehe, so tudi tla skozi vsa nadstropja izdelali iz steklenih kvadratov z debelino 3-4 cm. Prednost steklenih tal je pomenila naravno svetlobo skozi celotno stavbo. V zadnjih letih se je izkazala kot strukturna nevarnost. Tako je bila glavni razlog, da so morali trgovino leta 2005 zapreti. Steklene ploščice so bile vpete v železno strukturo, ki bi se v primeru požara znatno deformirale in povzročile rušenje stavbe. V vmesnem času so nanje enostavno pozabili, saj so tla prekrili z lesenimi ploščami in preprogami. Na žalost med prenovo niso uspeli najti izvedljive rešitve, ki bi omogočala, da jih obdržijo. Ostale so le dekorativno v najvišji etaži.
Notranjost Samaritaine 2
Gradnja art nouveau gradnje so bistven napredek v arhitekturi, saj združijo delovanje umetnikov in obrtnikov v enem projektu. Po mnenju arhitektov je tako simbolično odpravila razliko med visoko in ‘nižjo’ uporabno umetnostjo.
Sprehod okoli Samaritaine 2
Jourdain je ustvaril barvito fasado značilno za obdobje nove umetnosti. Pisani cvetlični mozaiki emajlirani na vulkanskem kamnu iz Volvica (v pokrajini Auvergne) nekaj let kasneje niso več niso ugajali. Saj se niso skladali z zgodovinsko arhitekturo ob obrežju palače Louvre.
Art nouveau na Samaritaine 1
Predhodno so modernizirali že obstoječo Haussmann stil stavbo, ki ima obliko Peglezna. Dodali so ji steklen nadstrešek v železnem okvirju in na strani rue Rivoli dodali emajlirane okrase in vitrine.
Art deco
Najbolj znamenita fasada obrnjena proti Seni je v stilu art deco. Modernizacijo je z letom 1925 prevzel arhitekt Henri Sauvage – del art Deco.
Zamenjava arhitekta je izhajala iz zahteve mestnega odbora iz leta 1922, ki je zahtevalo večjo skladnost s haussmannovim stavbami. Tako je Jourdain prepusti vodenje projekta svojemu sodelavcu, ki je nadaljeval v modernejšem slogu.
Arhitekt Henri Sauvage je zasnoval prizidek obrnjen proti Seni v strogem in geometrijskem načinu. Odstranili mnoge art nouveau značilnosti. Barvni okras so prepleskali in železno ogrodje so prekrili s kamnitim pročeljem.
Dokupljeni stavbi (stavbi 3 in 4) na rue Boucher in rue Baillet nista izpostavljeni proti Seni in tako regulacijskim omejitvam. Te dve je Sauvage tudi moderniziral, najbolj je svojo notranjo podobo ohranila stavba 2 – art nouveau, ki se razen tekočih stopnic ni mnogo spremenila.
Del art Deco je danes hotel Cheval blanc. Hotelska blagovna znamka je tudi del skupine LVMH. Ima 72 sob s pogledom na Seno in največji hotelski apartma ima 1.000 m² in privatni bazen.
Art deco Samaritaine 3
Stavbi 3, ki se nahaja med rue Rivoli in rue Boucher je arhitekt Sauvage tudi moderniziral fasado v art deco stilu.
Prenova
Popolnoma so prenovili 4 stavbe in eno podrli in ponovno zgradili. Le eno tretjino površin so ponovno odprli kot prodajne prostore. Preostali del so pisarne, hotel in nekaj stanovanj.
Pri prenovi je sodelovalo okoli 300 podjetji in 3000 ljudi.
Posebno pozornost so namenili železnim strukturam, barvni emajlirani lavi.
Popolnoma so restavrirali 472 m2 poslikavo pavov na pluti v zadnjem nadstropju, gips štukature pod njo in 1000 m2 stekleno streho na železnem ogrodju. Cena projekta je bila 750 milijonov evrov.
La Belle Jardiniere in Samaritaine 4
Ne zamudite vsake nove objave bloga Heksagon Pariz. Prijavite se na novice.