Muzej mode Galliera
Pariški muzej mode v palači Galliera je en od pariških mestnih muzejev. Nima stalne postavitve, v njem se menjajo začasne razstave. To je običajno za muzeje mode.
V njem so snemali tudi nekaj scen filma Hudičevka v Pradi.
Vhod je z avenije Petra Karadžordževiča (Av. Pierre 1er de Serbie), ki se je v francosko-pruski vojni boril v tujski legiji na strani Francozov in še prej diplomiral na pariški vojaški šoli St. Cyr.
Takoj za muzejem mode Galliera se nahaja še en pariški mestni muzej – Muzej sodobnih umetnosti, ki je ob nabrežju Sene. V neposredni bližini je tudi muzej Yves Saint Laurent in nedaleč je še galerija Dior.
Z letom 2021 je bil popolnoma prenovljen in s prenovo kleti so povečali razstavni prostor. Sofinanciralo jo je podjetje Chanel, zato se spodnje galerije imenujejo Gabrielle Chanel.
Pariška in francoska moda
Pariz je brezdvoma svetovna prestolnica mode in visoka moda je del Pariza (več o tem v prihodnjem članku). V Franciji moda predstavlja 3% BDP in celoten luksuzni sektor je na drugem mestu po izvozu.
Vsako leto je v Franciji več kot 200 modnih revij. Glavna je Fashion Week, ki poteka po celem svetu in se vedno konča v Parizu.
Še zanimivost.
Ker je moda v Franciji nekaj, kar govori celotnemu prebivalstvu so za državno kampanijo varnosti v prometu leta 2008 rekrutirali zdaj že pokojnega kreatorja Karla Lagerfelda. Pojasnil je, zakaj je potrebno imeti odsevni jopič v avtu.
Odsevni jopič:
- je rumen,
- je grd,
- se ne kombinira z ničemer,
ampak lahko vam reši življenje.
V Franciji sta odsevni jopič in varnostni trikotnik del obvezne opreme v avtu. Paket za prvo pomoč ni nujen.
Karl je sicer izjavil, da je slab šofer in je hitro opustil vožnjo.
Nastanek muzeja mode Galliera
Italijanska vojvodinja Galliera je bila ena izmed vidnejših predstavnic pariške družbe v drugi polovici 19. stoletja. V Parizu je živela v palači Matignon, ki je danes rezidenca predsednika oz. predsednice vlade. Vojvodinja je na stara leta dobila idejo, da bi francoski državi zapustila svojo umetniško zbirko.
S tem namenom je začela z gradnjo posebne stavbe in odstopila tudi teren. Zaradi notarjeve napake v aktu, je parcela s palačo v gradnji pripadla mestu Pariz, namesto državi.
Malo pred smrtjo si je zaradi političnih sprememb premislila. Umetniško zbirko je zapustila rodnemu mestu Genovi. Palačo Matignon pa cesarju Francu Jožefu kot sedež avstro-ogrskega veleposlaništva v Parizu.
Mestu je ostala prazna palača, ki je relativno majhna za velike pariške zbirke. Z letom 1895 so v njem odprli muzej industrijskih umetnosti. Od 1960 so bile v palači za dražbe umetnin in starega pohištva.
Leta 1920 je francosko društvo zgodovinskih kostumov zapustilo svojo zbirko mestnemu muzeju Carnavalet. Kot del mestnih muzejev ustanovijo muzej kostumov in mode leta 1956 in leta 1977 palača Galliera postane njegov uradni sedež.
Zbirka oblačil muzeja mode
Spletna stran muzeja mode Galliera
https://www.palaisgalliera.paris.fr/en
Ne zamudite vsake nove objave bloga Heksagon Pariz. Prijavite se na novice.
Izjemno zanimivo!
Hvala, to je samo delček. Moda je cela znanost.