Peščeno polje v gozdu Fontainebleau
Pes na peščenem polju v gozdu
Peščeno polje v gozdu Fontainebleau se imenuje Sables du Cul-du-Chien, kar pomeni pesek iz pajse zadnjice.
Ime je dobil po kamnitem bloku, ki spominja na psa, ki ima “rit v pesku”.
Najbolj zanimivo peščeno polje je pri treh pinijah – Trois Pignons in je del gozdnega območja Fontainbleau, v neposredni bližini kraja Noisy-sur-Ecole.
Teh blokov je na sami jasi kar nekaj in polno po celem gozdu Fontainebleau, ki ima 98% peščena tla.
Izvor peščene podlage gozda
Pesek je nastal kot depozit pra-morja, ki je prekrival pariško kotlino pred 35-30 milijoni let (oligocen), takrat je bil tudi čas toplega subtropskega podnebja. V tem času je se je na dnu nabirala sedimentna plast peska debeline 50 m – ponekod tudi do 70 m (Orsay, Etampes).
Beli pesek tam je visoke čistosti, ki je služil za lokalne steklarne, deloma so ga izvažali tudi v beneško steklarno Murano in danes je uporaben za optična vlakna in visokotehnološke leče. Uporabili so ga tudi za steklo piramide pred Louvrom.
Značilni kameni bloki so nastali s sedimentacijo apnenca in peščenjaka z visoko vsebnostjo kvarca in glinenca na peščeni plasti. Posejani so po območju velikem 4000 hektarov v dveh vzporednih oseh, ki sta usmerjeni zahod-severozahod in vzhod-jugovzhod, vmes je odprta ravnina.
Raba blokov
Bloki so visoki tudi do 130 m in že od leta 1330 služijo kot gradbeni material. Najbolj znano je stopnišče v palače Fontainbleau in za tlakovanje pariških ulic (4 milijone tlakovcev oz. 100 000 ton). Njegovo izrabo za gradnjo so prepovedali leta 1907.
Balvansko plezanje
Po nekaterih se za trening vzpenjajo plezalci. Pri balvanskem plezanju se ravno zaradi tega najpogostejši način ocenjevanja težavnosti imenuje Fontainebleaujska lestvica.
Peščeno polje od parkirišča Roche aux Sabot loči 20 minutni sprehod.
Sprehod skozi peščeno polje v gozdu Fontainebleau.